1. Előszó

Ezt a munkát jegyzetnek szánom a középiskolai oktatás segítésére, de valószínű jól hasznosítják a felsőfokú oktatás hallgatói is. A jegyzet írása során a hazai és külföldi szakirodalom általam elérhető legjobb anyagát és saját tapasztalataimat egyaránt felhasználtam. A CNC területe megdöbbentően sokoldalú, anyaggyűjtésem során hatalmas terület feltárására nyílt módom. A műszaki mechanika, az elektronika, informatika ágazatait fogja össze egy-egy NC gép és a szakirodalom nem képes követni a fejlődés változásait. A munkába belettem egy néhány egészen új fejlesztési konstrukciót is.

A feladatot többé-kevésbé a magam oktatási munkája miatt készítettem, és szeretném felhasználni pedagógusi munkám során mint oktatási segédletet, ill. másoknak ötletet adó anyagnak szánom az INTERNETEN. Szeretném, ha ez a jegyzet segítené a többi pedagógus kollégám és a tanulók munkáját, mivel általánosságban csak a CNC-vel kapcsolatos magyar nyelvű dokumentációt - mely napra kész - nem találtam.

Ilyen megfontolások miatt ezennel lemondok a jegyzettel kapcsolatban minden jogi igényről, és azt kívánom, hogy segítse az oktató v. érdeklődő embereket akár csak egy ábra erejéig is.

Tiszteletemet és köszönetemet szeretném kifejezni a szűkreszabott irodalomjegyzékben szereplő művek szerzőinek, és mindazoknak kik önzetlenül segítettek tanácssal, ábrával, jegyzettel.

Külön köszönöm segítségét Benyó Lászlónak a PLC, az NC, a jeladók, érzékelők területén adott munkájáért, Szedlár Istvánnak az NC gépek karbantartásával, üzemeltetésével kapcsolatos tapasztalataiért, Kocsis Imrének szakmai tanácsadásáért.

A felhasznált irodalomra való hivatkozásokat kapcsos [ ] zárójellel jelzem az irodalomjegyzék szerint (utolsó oldal).