9. Munkavédelmi előírás
A CNC gépekre a gyártó mindig ad biztonságtechnikai elő-írásokat, mely az adott gépre vonatkoznak és a gépkönyv tartalmazza. Általában minden gépre előírás a következő:
Oktatási intézményben a gépet minden 14 évnél idősebb személy kezelheti, ha ki van oktatva a gép alapvető kezelési ismereteiből és balesetvédelmi előírásaiból. A gépet még oktatói felügyelet mellett is csak egy személy kezelheti, hogy tudomása legyen minden beavatkozásról, ne legyen kitéve a véletlen indítás veszélyének. A gép kezelése csak abban az esetben jelent veszélyforrást, ha kezelője nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel. Ezért fontos a gépkönyv alapos áttanulmányozása, a kezelési ismeretek maradéktalan elsajátítása.
Érintésvédelmi szempontból üzembe helyezésnél a villamos berendezések kielégítik az MSZ 2100/1-72 követelményeit, valamint megfelelnek az IEC-204 ajánlásainak. Hálózatba csatlakozásnál az MSZ 1600 előírás 1-14 pontjai és az MSZ 447 előírásai irányadók. A vezérlőberendezés és a gép érintésvédelmi osztálya I. az MSZ 172/I előírásai szerint. Hálózatra csatlakozás során meg kell győződni a földelő vezeték helyes bekötéséről is. Célszerű, ha az üzembe helyezést a gyártó végzi. Bármilyen jellegű beavatkozást a szekrénybe vagy a gépen elhelyezett elektromos szerelvényekbe csak áramtalanítás után szabad végezni. Ezt a munkát megfelelő szakképzettségű személy végezheti. Üzemeltetés közben az elektromos illesztőszekrény ajtóit tilos nyitvatartani! A vészstopkört és az előtolásstop működését időszakosan ellenőrizni kell! [ 18]
A beállítás és próbaforgácsolás időszakában a következő megelőzési fokozat érvényesül: "a dolgozó a veszélyzónában, illetve időnként a veszélyzónába hatolva végzi tevékenységét, a védelem a dolgozó magatartásától függően működik." A baleset megelőzése szempontjából tehát a szerszámok beállításánál, a munkadarab be- és kifogásánál, a gép kézi üzemmódban való üzemeltetésekor, a próbaforgácsolás és a program kipróbálás, ( "belövés" ) ideje alatt körültekintő gondossággal kell eljárni.
A gép kezelőjének ismernie kell a vezérlőberendezésen elhelyezett nyomógombok funkciójának és a megindított folyamat hatását. A programozási és kezelési ismeretek birtokában mindig előre kell látnia beavatkozásának következményeit. Ügyelnie kell a beadott méretek, utasítások, mozgásirányok, szerszámkorrekciók helyességére. Feltétlenül szükséges, hogy a méretek beállítását a gép kezelését egy személy végezze a váratlan indításból bekövetkező balesetveszély elkerülése céljából.
A fent felsorolt feladatok ellátásához a gép önálló üzemeltetéséhez legalább betanított munkás szükséges. A betanítás folyhat a munkahelyen, de a gyártó telephelyén is. Amikor a gép automata üzemmódban dolgozik, a következő műszaki megelőzési fokozat érvényesül: "veszélyforrás nincs, a dolgozó veszélyzónán kívül végzi tevékenységét és oda akaratlanul nem tud behatolni".
A gépek konstrukciós kialakításában munkavédelmi és ergonómiai szempontok is érvényesülnek. Munkavédelmi berendezéseket, burkolatokat működés alatt álló gépről eltávolítani tilos! [ 18]
Veszélyforrások:
A gép üzembeállítása és működése során az alábbiakra hívjuk fel a figyelmet:
-- Gondosan ellenőrizni kell az első indításnál az egyes elemek és részegységek felszereltségi állapotát, az olajtartály folyadékszintjét, hűtővíz állapotát.
-- A gép kezelőjének a gép zavartalan üzemeltetéséhez szükséges karbantartásokat folyamatosan el kell végezni (olajszintek figyelése, esetleges rendellenes zörejek okainak felkutatása, a gép környezetének tisztántartása stb.).
-- A szerszám befogása a tárba illetve a főorsóba, rendben van-e.
-- Munkakezdés előtt vezérlőmű szerszám-korrekciótár és programmemória tartalmát ellenőrizni kell.
-- A munkadarab elhelyezésekor meg kell győződni a helyes felfekvésről, valamint a szerszámbefogás megfelelő működéséről.
-- Darabcserénél ügyeljünk a felfekvő felületek és a szerszám rögzítettségi állapotára. A rosszul befogott vagy sérült szerszám veszélyforrást jelent.
-- Ügyeljünk arra, hogy ha van, a pneumatikus, vagy hidraulikus rendszer működtetéséhez a megfelelő nyomás rendelkezésre álljon.
A gép kezelése csak abban az esetben jelent veszélyforrást, ha kezelője nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel. Ezért fontos a gépkönyv alapos áttanulmányozása, a kezelési ismeretek maradéktalan elsajátítása. Bármilyen rendellenesség észlelése esetén azonnal szüntessük meg az összes mozgást a vezérlőmű kezelőlapján elhelyezett vészgomb segítségével [ 16,18] .