7.8. Program javítása, mentés, dokumentálás

Az új programokat az automatikus végrehajtás előtt célszerű tesztelni, hogy az esetleges programozási hibák ne a végrehajtás előtt derüljenek ki. Tesztelni a tervezőrendszereken is lehet, amelyek a munkadarabot kirajzolják, 3D grafikus megjelenítéssel a megmunkálást szimulálják, külön a szerszámpályákat is kivetítik. Testmodellezéssel érzékletes módon mutatható be a forgácsolás minden fázisa, forgatással az elkészülő alkatrész minden oldalról megtekinthető.

Ha a vezérlésnek van PC-n szimulációs programja, a CNC programot valós helyzetben is lefuttathatjuk. Mivel ez 100%-ban kompatibilis a szerszámgép vezérlésével, az elkészült programunk hibátlan. Ezek a programellenőrzések nem mindig küszöbölik ki viszont a szerszámok helyzetéből adódó hibalehetőségeket. Nem veszik figyelembe a szerszámgép munkaterét, a munkadarab megfogásából adódó mozgáskorlátokat, a szerszám méreteit. Fontos, hogy a vezérlésbe betöltött kész megmunkáló programot a szerszámgépen is teszteljük. A vezérlések a mikroszámítógépük segítségével képesek grafikus megjelenítésre is. A színes képernyőn életszerűen lehet megjeleníteni a munkadarab kontúrját, annak adatait, és a gyártással kapcsolatos információkat.

A baloldali ábra Hagyományos CNC vezérlőt mutat.

 

Ma már új generációs CNC-vezérlések jelennek meg a szerszámgépeken. Az ábrán levő jelenleg legjobb, legnagyobb teljesítményű az egész világon. A magassága 60 cm, térfogata az elődjének a negyede. Ezt az LSI és az SMD technológia tette lehetővé. A CNC vezérlést üvegszálas kábel köti össze a szervomotorokkal. Támogatja az IEC1131-3 szerinti lépéslánc-programozást, de C nyelven is lehet programozni. Memóriakártyák segítségével CNC adatok, programok be- és kiadása lehet.[ Műszaki Magazin]

Új generációs vezérlés

A szerszámgép vezérlésén alapvetően három módszer létezik a programok teszteléséhez. Az első, amely a programvégrehajtást parancskiadás nélkül valósítja meg, és a programot szintaktikailag ellenőrzi. Figyelembe veszi a gép mozgástartományát is, de a szerszámkorrekcióval nem foglalkozik. Alapvető programhibák, elírások (pl. előjel), helytelen utasítások észrevételét segíti. A második módszerhez a mozgásokkal is megvalósított programtesztek tartoznak, előtolással, illetve gyorsmenettel hajt végre minden mozgást a gép. Természetesen ilyenkor a levegőben kell a tesztet végrehajtani. A harmadik csoportot a grafikus tesztek alkotják. Itt síkban, térben, illetve testmodellezéssel lehet a megmunkáló programot ellenőrizni. A vezérlés a szerszám síkbeli vagy térbeli pályát, illetve a megmunkálás eredményeként kialakuló darab axonometrikus képét állítja elő.

Mindig célszerű a grafikus tesztet először végrehajtani, a gépi mozgások csak ez után következzenek. Program belövésénél lassan hajtsuk végre a mondatokat, álljunk készen a gép azonnali megállítására rendellenesség esetén.

A hibákat a tervezőrendszerek is jelzik, de a szerszámgép vezérlésének is vannak hibaüzenetei. Ilyenkor a programozó vagy a gépkezelő manuálisan javítja a hibás szót, vagy a mondatot, rosszabb esetben programrészletet kell javítani. A vezérlésen grafikus tesztelésnél a szerszámbemérés hibáit is lehet észlelni, gondosan ellenőrizzük ezért a programot. Használjuk ki a nagyítás, kicsinyítés, forgatás lehetőségeit.

A program mentését a rendelkezésre álló CNC rendszer lehetőségei határozzák meg. PC esetén FDD és HDD, illetve az adatbázis lehetőségei a mérvadóak. A vezérlés saját memóriájában is tud kapacitásától függően megmunkáló programokat tárolni. Lyukszalagos, magnószalagos tárolási módok ritkábban fordulnak elő. A programok nyilvántartása okozza inkább a legnagyobb gondot. Általában a programokat azonosítóval látják el, és ezek többnyire számok. Ha az azonosító szöveges, akkor az utal a munkadarabra, könnyebb azonosítani. A számoknak valamilyen szisztematikus rendszert célszerű adni a program pontos meghatározása végett.

Mentési funkciók után célszerű egy ellenőrzéssel meggyőződni az elmentett programról, azonosítójáról, és valamilyen rendszer szerint dokumentálni. Ennek módja mindig az adott munkahely sajátossága, kialakult szokása, a lehetőségek, melyet a technikai eszközök biztosítanak. Ma már számítógépen tartják nyilván a programokat, és jó, ha van biztonsági másolat, ha a program kisebb részei is elmentettek. Az adatmentés és - tárolás nagy gondosságot igényel. Tesztfuttatás során a mikroszámítógépben tárolt program megsérülhet. A biztonsági másolatot egy központi helyen kell tartani. Ezeknek az eljárásoknak nagy jelentőségük van az iparban, hiszen általuk nagymértékben le lehet csökkenteni az állásidőket. Különös gondossággal kell eljárni a dokumentáció elkészítésénél is ( program rövid leírása, programlista magyarázatokkal, szükséges hardver- és szoftverelemek, stb. ).

Az új vezérlések normaidőt is számolnak, a kész technológiát azonnal ellenőrizni lehet futásidőre. Ha módosítunk a programon, a normaidő változása azonnal látszik. Az adatátvitelt ( geometriai alakzatok ) nemzetközi szabványokon lehet megoldani ( IGES, DXF ).